Про психологічну діагностику від нашої психологині Марини Литвин

18.09.2020

Психодіагностика є галуззю психології, що передбачає застосування різних діагностичних методик для виявлення особливостей психічного розвитку.Вона потрібна для того щоб краще пізнати дитину, і головне - щоб прояснити для самого фахівця та батьків з чим власне є сенс працювати. Крім того, інколи діагностика потрібна і для того, щоб побачити динаміку змін та перевірити правильність методів виховання, навчання дитини.

Що таке психологічна діагностика?

Психологічне оцінювання (діагностика) - це структурована серія інтерв'ю, стандартизованих тестів та опитувальників які спрямовані на оцінку сильних та слабких сторін дитини у декількох напрямках. Наприклад, за допомогою психологічної діагностики ми можемо виявити особливості інтелектуального, емоційного та поведінкового функціонування дитини, які впливають на її життя загалом.

Що оцінює психологічна діагностика?

Структурно у психологічному оцінюванні можна виділити наступні сфери для діагностики:

  • Інтелект: інструменти, які використовуються для діагностики сфери інтелекту спрямовані на оцінку затримки розвитку дитини, або інтелектуальну обдарованість і/або інші розлади, розвиток мови та комунікаційних навичок, мислення та швидкість обробки інформації. Для дітей із особливими потребами, результати таких тестів лягають в основу розробки індивідуального плану корекції та навчання.
  • Академічні досягнення: оцінюючи майстерність в читанні, математиці та письмі, психологічні тести можуть допомогти ідентифікувати сильні та слабкі сторони дитини, а також, вказати на наявність таких розладів як, наприклад, дислексія (розлад читання).
  • Пам'ять та увага: для оцінки цих та інших функцій існують нейропсихологічні тести, і їх часто використовують для виявлення розладу дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ). Такі тестові батареї, також, можуть вимірювати особливості роботи пам'яті, мисленнєвих процесів та виконавчих функцій, таких як планування та організаційні навички.
  • Поведінковий, емоційний та соціальний розвиток: інструменти, які діагностують дану сферу, допомагають оцінити рівень тривоги, наявність депресивних симптомів, або соціальні дефіцити які можуть впливати на життя дитини вдома та в школі. Важливо розуміти, що, якщо спеціаліст виявляє симптоми пов'язані із психічними розладами (наприклад, депресія) він повинен скеровувати таких клієнтів до відповідних лікарів.

Кому потрібна діагностика?

Діагностику можна рекомендувати кожній дитині на певних етапах її розвитку.

  • Дітям без яскраво виражених труднощів, первинна психологічна діагностика буде слугувати як точка відліку для оцінки нормативної динаміки розвитку. В профілактичних цілях тестування можна починати в 5-6 років і, якщо не буде виявлено жодних ускладнень, то повторювати 1 раз на декілька років.
  • Профілактичне тестування може виконувати також превентивну функцію, адже не всі розлади проявляються одразу.

Чого очікувати від психологічної діагностики?

Під час першої зустрічі із психологом, батьки отримують набір опитувальників та анкет про дитину, її поведінку, стан здоров'я, психологічні характеристики та особливості, тощо. Наступним кроком буде детальне інтерв'ю з батьками та дитиною, на якому будуть обговорюватись складнощі, з якими зіштовхується дитина та її сильні сторони. Після цього спеціаліст перейде до діагностики психічної сфери дитини. Після закінчення тестування психолог пише звіт з проведеної діагностики з рекомендаціями. Фінальним етапом первинного звернення буде зустріч з батьками\опікунами, де обговорюються результати діагностики та надаються подальші рекомендації.

До чого готуватись ?

Перш за все, слід потурбуватися, щоб дитина добре виспалась, була не голодна та в хорошому настрої. Важливо також пояснити дитині, до кого і навіщо вона йде, і що психолог не буде робити якісь болючі медичні процедури. Для підлітків слід пояснити, що ви йдете не на іспит, а хочете допомогти розібратися з наявними проблемами.

Важливо пам'ятати, що психологічне оцінювання - це дослідження психічної сфери та психологічного стану дитини в певний проміжок часу для того, щоб знайти правильний метод допомоги їй. Це - не іспит, який можна або здати, або провалити, і до якого необхідно готуватися.

© 2018 КУ "Інклюзивно-ресурсний центр" КРР. Адреса: 19003, ЧЕРКАСЬКА ОБЛ., МІСТО КАНІВ, ВУЛИЦЯ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ , БУДИНОК 60 ПОЧТА Адреса: irckaniv@gmail.com
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати